"Je nádherné užiť si aspoň raz za deň jedlo s niekým, koho milujete!" (Julia Child)

piatok 26. decembra 2014

Sladké Cupcakes!

Vianoce, sviatky radosti a pokoja, ktoré vačšina z nás trávi s rodinou pri Štedrovečernom stole pochutnávajúc si na kaproch, pstruhoch, lososoch, majonézových šalátoch, kapustniciach a samozrejme na množstve sladkých dobrôt.

Aké bolo vaše prežitie tohtoročných Vianoc a Vianočných sviatkov? Aké dobroty sa objavili na vašom Štedrovečernom stole? Každý má iné zvyky a tradície, preto sa aj v každej domácnosti objavuje na stoloch čosi iné.My sme mali Vianoce nádherné rozprávkové, prvé ako nová mladá rodinka. A veru stáli za to. To, že krpec trošku zamrnčal pri večeri bolo čarovné a užívala som si to, pretože tento bábätkovský plač sa už o rok zmení na malé vianočné tornádo, ktoré budú už zaujímať hlavne ozdoby na stromčeku, krabice a baliaci papier :)

 Rudko pripravil vynikajúci majonézový šalát, spolu sme prirpavili pstruhov (pod spolu rozumejte, že ja som začala, ale v polovici malý začal plakať, tak dorobil Rudko...) a napiekla som niečo rýchle sladké, nech je čo zobať, keď je chuť. Musela som pracovať tiše a rychle, aby som nezobudila Samka, ale ako mám povedať mixéru, aby bol tichší? Mixér sa mi veľmi utíšiť nepodarilo, ale hneď, ako sa mi podarilo utíšiť krpca, tak sa pokračovalo v pečení. Je to také pečenie na etapy:)

Jednou zo sladkostí sú teraz tak veľmi preslávené cupcakes, pretože sú rýchle a dobre chutia. Tak nech sa páči recept na tie moje :) (aj keď nie sú od Julie Child...)

Cupcakes

Ak by sme chceli zistiť, kde sa začína písať história cupcakes (alebo po slovensky "kapkejkov"), museli by sme sa presunúť do Ameriky. V Británii sú nazývané zasa vílie tortičky.

Na svadbách začínajú veľmi často nahrádzať klasické svadobné torty. Ich história siaha až do roku 1796. Prvá zmienka sa objavila v americkej knihe - American Cookery. Názov je dokonca ešte starší, keď sa koláčiky ešte piekli v hrnčekoch alebo šálkach. Nazývali ich aj "number", pretože recepty na vtedašie cupcakes sa ľahko pamätali. Pridali ste hrnček toho a hrnček toho. Dnešné cupcakes sú o čosi zložitejšie.

Pečú sa v muffinových formách, preto sa im aj podobajú. Netreba si ich však pliesť. Cupcakes sú oveľa sladšie a cesto je suchšie a sú zdobené alebo krémom alebo polevou,


množstvo na 16 porcií

Potrebujeme:

- plech na muffiny
- papierové košíčky
- elektrický šľahač
- cukrárske vrecko

cesto:

- 250g hladke múky
- 2 kávové lyžičky kypriaceho prášku do pečiva
- 150g práškového cukru
- 150g nastrúhanej čokolády na varenie (52%)
- 2 lyžice kakaa
- 200ml mlieka
- 1 celé vajce
- 90ml rastlinného oleja

krémy:

klasický maslový:
- 120g kvalitnej čokolády
- 150g masla izbovej teploty
- 160g práškového cukru
- 2 kávové lyžičky vanilkového extraktu

tvarohový:
- 250g plnotučného tvarohu
- 65-70g práškového cukru
- 125ml smotany na šľahanie
- 1 kávová lyžička vanilkového extraktu

ovocný:
- 250g mascarpone
- 100ml smotany na šľahanie
- 150g drobného ovocia
- cukor podľa chutiPostup:

Cesto:

- V miske si zmiešajte všetky suché ingrediencie-múku, prášok do pečiva, práškový cukor, nastrúhanú čokoládu a preosiate kakao

- V druhej miske zmiešajte všetky tekuté ingrediencie-mlieko, vajíčko, olej.

- Tekutú zmes potom vlejte do misky so suchými surovinami, poriadne premiešajte, aby vzniklo hladké cesto, takej tmavohnedej farby.

- Plech na muffiny si vyložte papierovými košíčkami a každý naplňte tak do polovice pripraveným cestom.- Pečte pri 180°C asi 25 minút.

Maslový krém:

- Vo vodnom kúpeli si rozpustíme čokoládu a necháme ju vychladnúť. Asi tak 10 minút.
- Medzitým si rozšľaháme maslo a pridáme cukor, až kým zmes nie je jemná a nadýchaná.
- Pridáme vanilkový extrakt a nakoniec roztopenú čokoládu. Tú najprv zľahka vmiešame a potom môžeme zvýšiť otáčky, a miešame, až kým poleva nie je krásne lesklá a dostatočne tuhá.

Tvarohový krém:

- Dohladka vyšľahajte tvaroh a vanilkový extrakt a postupne primiešavajte preosiaty práškový cukor.
- Nakoniec pomaly prilievajte smotanu a šľahajte na vysokých otáčkach.

Ovocný krém:

- Ovocie prihrejte v hrnci. (Ak máte mrazené ovocie, podlejtie troškou vody, avy sa nepripaľovalo.)
- Až zmäkne, mixujte ho tyčovým mixérom a varte do sirupovej konzistencie, kým sa odparí všetka prebytočná voda.
- Mascarpone vyšľahajte s cukrom, pomaly prilievajte smotanu a nakoniec primiešajte aj ovocné pyré
- Potom, keď máte krémy hotové a cesto úplne vychladnuté (to je dôležité, pretože inak sa vám krémy roztečú), tak si naplňte cukrárske vrecko a zdobte podľa vašej fantázie!


Cupcakes na stole vyzerajú super a majú ich radi malí aj veľkí! :)

BON APPETIT!

Katka


0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Koľko ľudí nás videlo?

Používa službu Blogger.

Translate

© Maškrtníci, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena