"Je nádherné užiť si aspoň raz za deň jedlo s niekým, koho milujete!" (Julia Child)

sobota 1. augusta 2015

Pár dní na Baťáku

Myslím si, že každý, kto strávil aspoň pár dní na Baťovom kanáli, si to určite rád zopakuje. Pohodová a aktívna dovolenka zároveň, v oblasti juhovýchodnej Moravy.Kto sa vody nebojí, si určite príde na svoje. Baťov kanál sa tiahne od prístavu v Skalici až po Otrokovice cez 13 plavebných komôr, ktoré pomáhajú vyrovnať 18,6m výškový rozdiel vody medzi Skalicou a Otrokovicami.ČÍM BOL BAŤOV KANÁL V MINULOSTI?

 • Prvá myšlienka vybudovať kanál na reguláciu toku Moravy napadla už v 1927 Tomášovi Baťovi, avšak po jeho smrti sa tohto smelého plánu ujal až Jan Antonín Baťa.
 • Okrem zavlažovacieho systému mal tento kanál slúžiť predovšetkým na prepravu lignitu = hnedého uhlia do tovární v Otrokoviciach. Baťa nadobudol dojem, že po železnici je to finančne nevýhodné.
 • Výstavba kanálu prebehla v rokoch 1934-1938, celková dĺžka koryta má asi 53km a hĺbka nie viac ako 1,5m. V niektorých úsekoch sa pretína s riekou Moravou.
 • Plavba v minuloti prebiehala tak, že prázdny nákladný čln bol z Otrokovíc odtiahnutý do Spytihněvu, odkiaľ bol naďalej ťahaný zo začiatku koňmi, neskôr traktorom. Aj preto dnes môžme vidieť tiahnuť sa dlhý chodník popri Baťovom kanáli, ktorý v dnešnej dobe využívajú alebo cyklisti, alebo turisti na prechádzku.
 • Člny boli ťahané až do Sudoměříc - Výklopníka, kde sa naplnili lignitom a znovu putovali späť do Otrokovických tovární.
 • No a v roku 1939 sa už prvý krát po Baťovom kanáli premávala výletná loď Mojena, ktorá bola akousi predzvesťou dnešného turistického využitia Baťovho kanála.
 • Za 2. sv. vojny bol kanál značne zničený nemeckými vojskami, po vojne znárodnený a v 60.tych rokoch 20. storočia už bola preprava nerentabilná a tým pádom ukončená.
 • V roku 1996 sa objavili prvé myšlienky na obnovu toku, no a od roku 2002 je Baťov kanál uznávaným turistickým lákadlom.
ČÍM JE BAŤOV KANÁL DNES?

 • Dnes Baťov kanál slúži ako turistická vodná cesta, ktorá začína v Skalici a končí v Otrokoviciach.
 • Na celom toku sa nachádza niekoľko prístavov a prístavísk, ktoré slúžia ako "nocľaháreň" alebo parkovisko pre hausbóty, odkiaľ sa môžete vybrať na ďalšie početné výlety.
 • Plavebných komôr je 13, z toho 11 je riadených automaticky diaľkovo. 
 • Plavebné komory: Petrov, Strážnice II, Strážnice I, Vnorovy II, Vnorovy I, Veselí nad Moravou, Uherský Ostroh, Nedakonice, Kunovický les, Staré Město, Babice, Spytihněv, Huštěnovice
 • Na Baťovom kanáli funguje nespočetné množstvo požičovní motorových člnov, hausbótov alebo možnosti plavby výletnou loďou.

A ako to vyzerá v skutočnosti?

Požíčali sme si hausbót vo Veselí nad Moravou a nalodenie bolo v pondelok. Keďže v pondelok sú plavebné komory zatvorené, tak sme chvíľu pobudli v prístave vo Veselí, naložili veci na hausbót a po chvíli sme vyrazili smer Vnorovy.


Keďže sme už skúsení námorníci, ide nám riadenie lode ľavou zadnou. Na začiatku vás tak či tak personál zaučí, ako ovládať loď. Maximálna rýchlosť na Baťáku je okolo 8-10km/h, nepamätám si presne, ale na rieke Morave je o čosi vyššia. 


Reálne, bicyklami to máte prejdené za chvíľočku, ale plavba po kanáli medzi rákosím a stromami prevísajúcimi ponad kanál, ktoré tvoria romantické oblúky, naozaj stojí za to. Po ceste stretnete aj ďalších námorníkov, s ktorými sa krásne po vodácky pozdravíte. Občas to už lezie na nervy, hlavne tento posledný rok, pretože lodí je už oveľa viac, ako bolo pred tromi rokmi a každú sekundu zdraviť už bolo nad moje sily.

Po ceste sa môžete všetci prestriedať pri kormidle a každý môže byť chvíľu kapitánom.


Vrátim sa ale k ceste. Plavebnú komoru vo Veselí nám otvorili, pretože by sme sa nemali ako inak dostať do Vnorov. Opatrne vojdete do komory, samozrejme, ak je otvorená. Na lodi máte také tyče na odrážanie od stien komory, aby ste nepoobíjali celú loď, ale my  sme proste machri, takže už ich skoro vôbec nemusíme používať a krásne plynule vplávame do komory. V komore počkáte, kým sa voda vypúšťa alebo napúšťa, aby sa vyrovnali hladiny a popri tom sa pridržiavate lán upevnených na stenách komory.


Tento rok sme nevychytali práve najlepšie počasie, takže cesta do Vnorov je zamračená, občas padne nejaká tá kvapka. Ale po toľkých horúcich dňoch, čo bolo pred tým, je to ako vyslobodenie z väznice a vôbec mi to nevadí. 
Vstupujeme do Vnorov, je tam už celkom dosť lodí, tak parkujeme loď obďaleč. Mimochodom, prístav Vnorovy je pre mňa najideálnejším miestom na svete a život si predstavujem presne tak, ako plynul tam :) Chlapi vyskočia z lode na breh a snažia sa zaryť do zeme veľké kovové akoby vrtáky, o ktoré sa loď uchytí. Po chvíľke mordovania a zistenia, že je tam kamenistá pôda, aj tak končia ako víťazi a tvrdú bitku s pôdou statočne dobojovali.
Vnorovy sú, aspoň podľa mňa, jedným z najkrajších prístavov. Nachádzajú sa tu skvelé latrínky, o ktoré sa starajú a taká tá prírodná sprcha. V bufete Pod majákom vám načapujú dobré pivko alebo ugrilujú cigáro. Večer sa hrá na gitarkách a proste neskutočná pohoda.
V starej lodi Rozárka sa momentálne nachádza Galéria na vode, kde si môžete zakúpiť krásne ručne vyrábané suveníry alebo námornícke tričká. Pre deti sa tu nachádza Pohádková stezka, pri ktorej určite nezabudnite použiť značné množstvo repelentu. 

Taktiež práve z Vnorov sa dajú splavovať meandre Moravy na raftoch alebo kanoe. Je to približne 14km dlhý úsek. 


Na kraji útesu vo Vnorovoch sa nachádza aj pilier z pôvodnej lanovky, ktorá ťahala člny cez Moravu do komory Vnorovy II. Ostal z nej už len hrdzavý a nepoužiteľný skelet. Odporúčam prísť na kraj útesu, keď zapadá slnko a vytvára nádhernú atmosféru.Popri Baťáku sa tiahne chodníček, ktorý môžte využiť na cyklo alebo pešiu prechádzku.
Nám začalo akurát pršať, tak sme museli chvíľu pobudnúť na lodi, ale potom sa nám za odmenu ukázala nádherná dúha.


Vo Vnorovoch sme prespali a na ďalší deň sa otvárali komory o desiatej (každý deň sú od 10-18, okrem spomínaných pondelkov). Hladko, ako inak, sme preplávali cez komoru Vnorovy II a kochali sa krásnou prírodou navôkol. Keďže nepršalo, povieval jemný vietor a sem-tam vykuklo slniečko, počasie bolo viac ako dobré.


Ďalšia komora Strážnice I je permanentne otvorená, tak sme bez čakania preplávali, až kým sme nedošli k prístavu Strážnice, kde nás po minulé roky vítal vodník, mimochodom, absolútny magor. Tento rok to už bolo bez neho.

(foto z roku 2012)

Na toku v okolí Strážnici sa premáva najarogantnejšia výletná loď v histórii, ktorá má absolútnu prednosť pred všetkými, ktorí sa tu plavia a veľmi okato vám to vedia dať najavo. Loď sa volá Amos, je označená kosoštvorcom (prečo asi) a pláva výlučne po strede "toku".Prístav v Strážnici je naozaj čarovný, viac o tipoch na výlety v Strážnici si prečítate nižšie. Čo sa týka samotného prístavu, tak vodník už tento rok našťastie nebol, ale máte tu krásne nové hajzlíky aj so sprchami, takže veškerú hygienu odporúčam spraviť tu. Kúpiť si tu môžete občerstvenie a na jednej z lodí funguje aj cukráreň BonBon, ktorá ale býva zatvorená.

Po výlete v Strážnici sa vydáte ďalej na cestu loďou, vyhýbate sa Amosovým kosoštvorcom, až prídete k prístavu Petrov, ktorý je momentálne v rekonštrukcii a stavia sa tu krásny prístav pre lode, kde vznikne oveľa viac "parkovacieho" miesta, taktiež sa tu môžete najesť a osprchovať v slušných sprchách.

Petrov je posledná komora na tomto toku, za ktorým už nasledujú iba prístavy a to Výklopník v Sudoměřiciach a Skalica ako posledný prístav. 
Najprv sa povenujem Skalici, pretože k nej nie je čo veľa povedať.
Disponuje asi najvýhodnejšou polohou zo všetkých prístavov, keďže je na konci kanála, je tu krásne prostredie, ľudia by tu po celom dni veľmi radi prespávali, ale je tu mŕtvo. Sem sa môžete tak akurát prísť otočiť a ísť nocovať do Výklopníka.
Výklopník bol v minulosti významným obratiskom člnov, ktoré sa tu plnili lignitom. Dnes si túto stavbu môžete pozrieť aj s výhliadkou na Skalicu. Inak je to tu čarovné. Všade pobehujú sliepky a zajace. V bufetoch vás milo obslúžia, na grile vám pripravia dobroty ako čabajku, cigáro, hermelín alebo kýtu. Taktiež môžete ochutnať z domácich páleniek, ktoré majiteľ drží v malej šope. Sú tu pálenky od výmyslu sveta. Okrem klasických páleniek z rôzneho ovocia tu nájdete aj pálenku z ruží, z ihličia, proste zo všetkého, čo výrobcovi došlo pod ruku. Malé ostrovčeky v tomto prístave sú pospájané romantickými mostíkmi, sú tu celkom slušné záchodky aj sprcha. Odporúčam prenocovať práve tu. Večer sme si hrali na gitaru a spievali.Ďalší deň sa pustíte kanálom naspäť, tento rok sme vystúpili späť vo Veselí, ale zvyšok posádky pokračoval ďalej, čo som ja absolvovala pred tromi rokmi. Plavba ďalej pokračuje po Morave, taktiež cez plavebné komory a neskôr sa opäť napája na kanál a zakončujeme znovu Moravou.
(Hrad Malenovice)
(Hrad Malenovice)

AKÉ MIESTA SA OPLATÍ VIDIEŤ?

 • Skalica: Skalické rybníky s posedením priamo nad rybníkom. Tieto som síce nenavštívila, ale vraj vám tam radi ugrilujú to, čo sami chytíte v rybníku a keď ste už teda v Skalici, tak určite treba ochutnať pravý skalický trdelník. Okrem iného v Skalici môžete vidieť Rotundu sv. Juraja, nespočetné množstvo krásnych kostolov, mlyn bratov Pilárikových, aj chudobinec. Čo sa týka prístavu, v tom vám vedia zapožičať lode, inak je dobrý akurát tak na peknú prechádzku.
 • Sudoměřice - Výklopník: Veľmi milý prístav, odkiaľ sa môžete na bicykli vybrať na smery buď do Skalice, alebo smer Petrov, popri Baťáku. Prehliadka Výklopníku, výstup na vyhliadkovú vežu. V lete tento prístav väčšinou žije, ľudia tu spievajú, hrajú na gitarách, tancujú. Akurát tento rok tu bolo trochu mŕtvo. Asi kvôli dažďu.
 • Petrov: V Petrove určite nezabudnite navštíviť Plže. Sú to chránené vínne pivnice, ktoré boli postupne budované už od 15. storočia všetky v rovnakom štýle a v bielo-modrom prevedení. V areáli sa ich nachádza asi 80 a miestni vinári vám veľmi radi spravia ochutnávku, a ak vám bude po vôli, zopár flašiek určite kúpte aj na cestu. V prístave sa môžete dobre najesť, vraj sa tu nachádza aj dobrá reštaurácia, v ktorej som ale nebola, takže nemôžem posúdiť.
 • Štrážnice: Ako som už spomínala vyššie, Strážnice sú krásny prístav. Niekoľko metrov od vylodenia môžete navštíviť skanzen - múzeum juhomoravskej dediny, kde si môžete vyskúšať aj prácu na hrnčiarskom kruhu a vyrobiť si nejakú drobnosť. Taktiež miestne zámocké pivnice ponúkajú degustáciu vín. Ak máte chuť na kúpanie, tak vodná nádrž Lučina vám ponúka priezračne čistú vodu s nespočetným množstvom reštaurácii navôkol. Ďalšou alternatívou je návšteva Pružkovho mlýna, ktorý je najstaršou dochovanou pamiatkou v Strážnici z roku 1543, dnes sa v ňom nachádza expozícia venovaná mlynárstvu. Kúsok ďalej môžete navštíviť Tvarožnú Lhotu, kde sa nachádza napríklad salaš - skanzen kopaničiarskych stavieb, Selský dum, oskorušové múzeum, rozhľadňa (35m) a v neposlednom rade sa tu pečú okrúhle nadýchané maslové koláčiky plnené tvarohom a s posýpkou.
 • Vnorovy: V starej lodi Rozárke, ktorá bola ešte pred siedmimi rokmi určená na opravu sa zrodila Galéria na vode, kde si môžete zakúpiť ručne vyrábané suveníry alebo tričká s námorníckym motívom. Z Vnorov taktiež môžte splavovať meandre Moravy na raftoch alebo kanoe. Pre deti je tu spravená zábavno-náučná Pohádková stezka vedúca cez les. Inak máte hlbšie v dedine múzeum osobností a ľudových tradícii Vnorov. Cestou z Vnorov do Veselí nad Moravou míňate Hvezdáreň, pri ktorej môžete aj zakotviť avšak je otvorená denne iba od 16,00-18,00.
 • Veselí nad Moravou: V prístave je dobré sociálne vybavenie, wifi, ohradené parkovisko. Môžete sa poprechádzať po zámockom parčíku,skúsiť navštíviť kúpalisko alebo sa zabaviť na ranči. Taktiež odtiaľto vedie veľa cyklociest. Ak si chcete spraviť nákup na ďalšie dni plavby, blízko prístavu sa nachádza Lidl.
 • Uherský ostroh: V tomto mestečku si môžete pozrieť zámok, zámockú vežu a od 1. mája 2015 aj zámocké podzemie, kde sa môžete prejsť krištáľovou jaskyňou, ale aj zabudnutým svetom Atlantídy.
 • Uherské Hradiště/Staré Město: Tu si určite vyhraďte čas, pretože si tu môžete naplánovať veľa výletov. Pamiatková zóna v Uherskom Hradišti, Kunovský les, Smetanové sady, Rozhľadňa Rovnina so 127 schodmi, určite musíte navštíviť archeoskanzen Modrá v Starom Měste, Velehrad - pútnické miesto s bazilikou, návšteva hradu Buchlov alebo Buchlovického zámku, taktiež možnosť cykloprechádzky.
 • Babice: Taký menší prístav, ale s príjemným občerstvením a možnosťou cykloprechádzok medzi Baťákom a poliami.
 • Spytihněv: Dobre vybavený prístav, kde sa môžete zasýtiť v rybárskej bašte Na Rejdě, počas sezóny sa tu koná Divadlo na vode.
 • Napajedla: V Napajedlách určite nevynechajte návštevu zámku, zámockej reštaurácie a žrebčína. Poprípade môžete navštíviť múzeum Napajedla alebo prameň minerálnej vody Slanica, hrad Malenovice s reštauráciou pod hradom
 • Otrokovice: Možnosť na bicykli navštíviť mesto Zlín.
Samozrejme, tipov na výlet je oveľa viac, ale ak chcete všetko stihnúť aj s plavebnými komorami, určite vyrazte tak na týždeň.My sme tento rok boli iba tri dni, ale s 9 mesačným bábätkom nám aj tie tri dni bohato stačili, zvyšok posádky ešte pokračoval v plavbe ďalej. :)

Katka


0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Koľko ľudí nás videlo?

Používa službu Blogger.

Translate

© Maškrtníci, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena