"Je nádherné užiť si aspoň raz za deň jedlo s niekým, koho milujete!" (Julia Child)

nedeľa 28. decembra 2014

Oeufs pochés alebo stratené vajcia od Julie Child!

Koniec roka sa už nezadržateľne blíží a u mňa je to tak, že každý koniec roka som tak trochu sentimentálna. A taktiež si vždy dám predsavzatie do ďalšieho roka. Obhrýzanie nechtov si už ani nedávam, pretože viem, že to je u mňa nula bodov. Skúšala som to každý rok a vždy mi to vydržalo maximálne tri dni. Tento rok sa pokúsim byť tolerantnejšia ku všetkým ľuďom a nebyť lenivá (aj toto druhé predsavzatie si dávam každý rok, ale tomu šancu ešte dávam....)Dúfam, že sa mi to končene podarí :)

Dnes som sa konečne dostala ku Julii a postupovala som v poradí ďalším receptom na stratené vajíčko.



Stratené vajičko je vynikajúce už samo o sebe, ale hodí sa taktiež aj k toastom a je vynikajúce so sauce hollandaise. Často sa pridáva aj do rôznych polievok, napríklad do kulajdy (MŇAM).

V týchto dňoch bulvárne plátky píšu o stratených malajzijských lietadlách a Julia píše o stratených vajciach. Myslím, že čítať o stratených vajciach sa mi chce teraz viac ako o stratených lietadlách...

A čo píše?





Oeufs pochés

Stratené vajce je také, ktoré je bez škrupinky hodené do vriacej vody v hrnci a varené približne štyri minúty, kým bielok nie je tuhý, a žĺtok naopak, stále tekutý. Ukážkové je vtedy, keď je úhľadné a oválne a keď bielok kompletne zakrýva žĺtok.

Najdôležitejšou vecou pri stratených vajciach je to, že vajcia musia byť veľmi čerstvé. Žĺtok zostáva stále rovnaký a bielok ho obklopí priľnavou hmotou a iba malá čiastočka vodného roztoku prejde cez bielok. 

Vajce, ktoré nie je čerstvé s vodnatým a menej tuhým bielkom je unpoachable, pretože bielok je vtedy v chumáčoch unášaný do vody bez toho, aby obalil žĺtok. 

Ak nie sú vajcia tak čersvé, ako si prajete, dajte ich ešte pred tým, ako z nich idete robiť stratené vajcia jemne variť na 8-10 sekúnd. Takto sa bielok častokrát spevní akurát na to, aby obalil žĺtok, keď ho hodíme do vody. Iným riešením môže byť aj použitie vajec, ktoré boli 6 minút varené ako na str. 118, tieto potom nevyžadujú mimoriadnu čerstvosť a keď ich olúpete, môžete ich použiť ako zámenu stratených vajec v inom recepte.

Teraz ale nerozprávame o stratených vajciach vytvorených pomocou okrúhlych držiakov na vajcia. Tie automaticky produkujú úhľadné a mechanicky oblé vajcia aj z tých najmenej čerstvých vajec.

V každom prípade určite použite držiak na vajcia, ak si neželáte vyskúšať tradičnú metódu voľne plávajúcich vajec, popísanú nižšie.

AKO PRIPRAVIŤ STRATENÉ VAJCE?

- Kým prenesiete vajce zo škrupinky do vody, môžete rozbiť vajce buď priamo do vody, ako bude popísané nižšie alebo rozbite vajce do malej misky, nakloňte misku priamo nad vodou a nechajte vajce skĺznuť rovno do vody.


Potrebujeme:

- kastrólik alebo panvica s priemerom 20-25cm a 6-7,5cm hlbokú
- drevenú lyžicu alebo varešku
- naberačku alebo dierkovanú lyžicu

- ocot (ktorý pomôže vajcu držať jeho tvar)
- 4 veľmi čerstvé vajcia
- misa studenej vody


Postup:

- Vlejte do kastrólika alebo do panvice asi 5cm vody a pridajte 1 polievkovú lyžicu octu na 1L vody. Priveďte k varu.

- Rozbite jedno vajce a pridržte ho tak tesne nad vodou, ako je to len možné a nechajte ho do nej padnúť.

- Ihneď a jemne s vareškou pretiahnite bielok cez žĺtok asi na 2-3 sekundy. Udržiavajte vodu číru a vriacu. Proces opakujte aj s ostatnými vajcami.

- Po 4minútach vyberte naberačkou prvé vajce a otestujte ho vašim prstom. Bielok musí byť pevný, ale žĺtok musí byť pri stalčení mäkký. Presuňte vajce do studenej vody. Voda zmyje zvyšky octu a zastaví varenie. Vyberte aj ostatné vajcia, a ak chcete, môžete dať do tej istej vody robiť ďalšie vajcia.



- Vajcia môžu niekoľko hodín zotrvať v chladnej vode alebo ich z nej môžete vytiahnuť a dať ich zachladiť.



- Ak chcete vajcia znovu prihriať, odrežte vyčnievajúce kúsky biela. Vložte ich do horúcej vody s 1/2 čajovej lyžičky soli na liter po dobu asi 30 sekúnd, aby sa zohriali. Potom vytiahnite dierkvoanou lyžicou vajce, držiac pod lyžicou poskladaný obrúsok. Na sekundu vysušte a je pripravené na podávanie.



BON APPETIT!

Katka
Read More

sobota 27. decembra 2014

Nepečené čoko-banánové kocky

Keďže som dlhšie nepridala žiadny recept, tak teraz sem pridávam hneď po cupcakes ďalší. Sú to nepečené banánovo-čokoládové kocky. Je to fakt sladká bomba, ale vynikajúca! Ak ste niekto čakali trošku diétnejšie recepty, tak také tu veľmi často nenájdete.


Keďže do tohto koláčika ide veľmi veľa mascarpone, veľmi veľa smotany, tak Rudko sa ho už nevie dočkať, pretože obsahuje všetky jeho obľúbené komponenty:)

Ak sa vám nechce stále len piecť, tak si pripravte tento vynikajúci koláč, ktorý máte hotový za pol hodinku a potom už len necháte tuhnúť v chladničke.

Sú štyri hodiny ráno a mne sa nedá spať, ale Samko dnes krásne spí, takže sa môžem chvíľu realizovať :)

tak sem hádžem recept na tento brutálny koláč:

Nepečené čokoládovo-banánové kocky

množstvo na 20 porcií



Potrebujeme:

- vysoký plech s odnímateľným dnom
- elektrický šľahač

- 250g dlhých piškót
- 750g mascarpone
- 500ml smotany na šľahanie (33%)
- 300g čokolády na varenie (52%)
- 6 banánov
- 3 hrnčeky zmrazených jahôd
- 2 polievkové lyžice trstinového cukru

Poleva:
- 50g čokolády na varenie (52%)
- 3 polievkové lyžice smotany na šľahanie (33%)


Postup:

- Maliny dajte spolu s trstinovým cukrom do menšieho hrnca. Povarte, aby sa odparilo čo najviac vody a vznikol tak hustý sirup. Možte buď nechať vychladiť alebo použiť ešte horúce. Ja som použila horúce, pretože sa tak jahodový sirup viac vsiakne do piškót.



- Na dno vysokého plechu poukladajte piškóty, na ktoré rovnomerne vlejte jahodový sirup a rozotrite po všetkých piškótach. Potom nechajte natreté jahody úplne vychladnúť. Ak tak neurobíte, tak čokoládový krém vám stečie až na samé dno plechu.



- Čokoládu si roztopte vo vodnom kúpeli a nechajte vychladnúť.



- V miske zmiešajte mascarpone so smotanou, najprv jemne ručne a potom na nízkych otáčkach. Postupne prilievajte vychladnutú čokoládu. Vznikne hladký čokoládový krém.



- Polovicu krému naneste na piškóty s jahodami.


- Na krém poukladajte v dvoch vrstvách banány nakrájané na kolieska.



- Potom navrstvite aj druhú časť krému a rovnomerne rozotrite po celom plechu. Dajte do chladničky stuhnúť minimálne na 2 hodiny, ideálne na celú noc.


- Pred podávaním si rozpustite v menšom kastróliku smotanu s čokoládou a dekorujte koláč podľa vašej fantázie, poprípade dajte ešte zatuhnúť do chladničky.


BON APPETIT!


Koláčik sa u nás zjedol za pol dňa a to ho bolo za celý plech. Je lahodný a svieži, no príjemne vám osladí deň :)



Katka

PS: Sľubujem, že najbližší recept už bude od Julie! ;)

Read More

piatok 26. decembra 2014

Sladké Cupcakes!

Vianoce, sviatky radosti a pokoja, ktoré vačšina z nás trávi s rodinou pri Štedrovečernom stole pochutnávajúc si na kaproch, pstruhoch, lososoch, majonézových šalátoch, kapustniciach a samozrejme na množstve sladkých dobrôt.

Aké bolo vaše prežitie tohtoročných Vianoc a Vianočných sviatkov? Aké dobroty sa objavili na vašom Štedrovečernom stole? Každý má iné zvyky a tradície, preto sa aj v každej domácnosti objavuje na stoloch čosi iné.



My sme mali Vianoce nádherné rozprávkové, prvé ako nová mladá rodinka. A veru stáli za to. To, že krpec trošku zamrnčal pri večeri bolo čarovné a užívala som si to, pretože tento bábätkovský plač sa už o rok zmení na malé vianočné tornádo, ktoré budú už zaujímať hlavne ozdoby na stromčeku, krabice a baliaci papier :)

 Rudko pripravil vynikajúci majonézový šalát, spolu sme prirpavili pstruhov (pod spolu rozumejte, že ja som začala, ale v polovici malý začal plakať, tak dorobil Rudko...) a napiekla som niečo rýchle sladké, nech je čo zobať, keď je chuť. Musela som pracovať tiše a rychle, aby som nezobudila Samka, ale ako mám povedať mixéru, aby bol tichší? Mixér sa mi veľmi utíšiť nepodarilo, ale hneď, ako sa mi podarilo utíšiť krpca, tak sa pokračovalo v pečení. Je to také pečenie na etapy:)

Jednou zo sladkostí sú teraz tak veľmi preslávené cupcakes, pretože sú rýchle a dobre chutia. Tak nech sa páči recept na tie moje :) (aj keď nie sú od Julie Child...)

Cupcakes

Ak by sme chceli zistiť, kde sa začína písať história cupcakes (alebo po slovensky "kapkejkov"), museli by sme sa presunúť do Ameriky. V Británii sú nazývané zasa vílie tortičky.

Na svadbách začínajú veľmi často nahrádzať klasické svadobné torty. Ich história siaha až do roku 1796. Prvá zmienka sa objavila v americkej knihe - American Cookery. Názov je dokonca ešte starší, keď sa koláčiky ešte piekli v hrnčekoch alebo šálkach. Nazývali ich aj "number", pretože recepty na vtedašie cupcakes sa ľahko pamätali. Pridali ste hrnček toho a hrnček toho. Dnešné cupcakes sú o čosi zložitejšie.

Pečú sa v muffinových formách, preto sa im aj podobajú. Netreba si ich však pliesť. Cupcakes sú oveľa sladšie a cesto je suchšie a sú zdobené alebo krémom alebo polevou,






množstvo na 16 porcií

Potrebujeme:

- plech na muffiny
- papierové košíčky
- elektrický šľahač
- cukrárske vrecko

cesto:

- 250g hladke múky
- 2 kávové lyžičky kypriaceho prášku do pečiva
- 150g práškového cukru
- 150g nastrúhanej čokolády na varenie (52%)
- 2 lyžice kakaa
- 200ml mlieka
- 1 celé vajce
- 90ml rastlinného oleja

krémy:

klasický maslový:
- 120g kvalitnej čokolády
- 150g masla izbovej teploty
- 160g práškového cukru
- 2 kávové lyžičky vanilkového extraktu

tvarohový:
- 250g plnotučného tvarohu
- 65-70g práškového cukru
- 125ml smotany na šľahanie
- 1 kávová lyžička vanilkového extraktu

ovocný:
- 250g mascarpone
- 100ml smotany na šľahanie
- 150g drobného ovocia
- cukor podľa chuti



Postup:

Cesto:

- V miske si zmiešajte všetky suché ingrediencie-múku, prášok do pečiva, práškový cukor, nastrúhanú čokoládu a preosiate kakao

- V druhej miske zmiešajte všetky tekuté ingrediencie-mlieko, vajíčko, olej.

- Tekutú zmes potom vlejte do misky so suchými surovinami, poriadne premiešajte, aby vzniklo hladké cesto, takej tmavohnedej farby.

- Plech na muffiny si vyložte papierovými košíčkami a každý naplňte tak do polovice pripraveným cestom.



- Pečte pri 180°C asi 25 minút.

Maslový krém:

- Vo vodnom kúpeli si rozpustíme čokoládu a necháme ju vychladnúť. Asi tak 10 minút.
- Medzitým si rozšľaháme maslo a pridáme cukor, až kým zmes nie je jemná a nadýchaná.
- Pridáme vanilkový extrakt a nakoniec roztopenú čokoládu. Tú najprv zľahka vmiešame a potom môžeme zvýšiť otáčky, a miešame, až kým poleva nie je krásne lesklá a dostatočne tuhá.

Tvarohový krém:

- Dohladka vyšľahajte tvaroh a vanilkový extrakt a postupne primiešavajte preosiaty práškový cukor.
- Nakoniec pomaly prilievajte smotanu a šľahajte na vysokých otáčkach.

Ovocný krém:

- Ovocie prihrejte v hrnci. (Ak máte mrazené ovocie, podlejtie troškou vody, avy sa nepripaľovalo.)
- Až zmäkne, mixujte ho tyčovým mixérom a varte do sirupovej konzistencie, kým sa odparí všetka prebytočná voda.
- Mascarpone vyšľahajte s cukrom, pomaly prilievajte smotanu a nakoniec primiešajte aj ovocné pyré




- Potom, keď máte krémy hotové a cesto úplne vychladnuté (to je dôležité, pretože inak sa vám krémy roztečú), tak si naplňte cukrárske vrecko a zdobte podľa vašej fantázie!


Cupcakes na stole vyzerajú super a majú ich radi malí aj veľkí! :)

BON APPETIT!

Katka


Read More

sobota 20. decembra 2014

Sauce béchamel a Sauce velouté (White sauces) od Julie Child!

Dnes som pripravila dve omáčky, dobre známe :) Sauce béchamel, klasická bešamelová omáčka a Sauce velouté. Sauce velouté je v podstate to isté ako béchamel, lenže namiesto mlieka použijete vývar.



Príprava je v podstate rýchla. Jedna omáčka zaberie maximálne 5 minút. Čo si myslím o týchto omáčkach? Poviem to tak, že nie každý recept od Julie musí byť ten najlepší a toto sú dve omáčky, ktorým sme na chuť ani ja, ani môj priateľ neprišli.

Ja bešamel celkovo veľmi neobľubujem, ale sauce velouté som ešte zjedla, ten mi celkom chutil, i keď poznám aj lahodnejšie chute omáčok. Čo sa týka môjho mužíčka, tak jemu nechutila ani jedna. Čo ma prekvapilo, lebo doteraz zjedol vždy všetko :)

Takže, ak máte niekto radi white sauces typu béchamel a velouté, tak si určite prídete na svoje. Kto nie, radšej si počkajte na ďalšie omáčky, ktoré budem časom pridávať :) Bohužiaľ, nie každý recept je beouf bourguignon.

Samozrejme, nechcela som nikomu tieto omáčky zhnusiť, určite sa nájde veľmi veľa ľudí, ktorí tieto  omáčky zbožňujú, napríklad môj brat zbožňuje bešamelovú omáčku v Záhorskej Bystrici - U kohútika. Záleží od vašej chuti.

Pridávam vám sem recept aj s postupom, nech sa páči, vyskúšajte, možno vy tomu na chuť prídete :)

Sauce béchamel a Sauce velouté 

Táto základná omáčka zaberie asi 5 minút prípravy a hneď potom je pripravená, aby ste mohli pridať ďalšie prísady. Inšpirácie pre tieto omáčky sú na konci receptu.

na 2 hrnčeky (0,5 litra)(mierne hustá)

Potrebujeme:

- kastrólik s hrubým dnom, ktorý je smaltovaný/nerezový/medený/porcelánový/pyrex s objemom 105 litra
- drevenú varešku alebo lyžicu
- drôtený šľahač



Béchamel:
- 2 polievkové lyžice masla
- 3 polievkové lyžice múky
- 2 hrnčeky (0,5 litra) s 1/4 čajovej lyžičky soli, ktoré necháme zovrieť v malom kastróliku

ALEBO:

Velouté:
- 2 polievkové lyžice masla
- 3 polievkové lyžice múky
- 2 hrnčeky (0,5 litra) vrejúceho bieleho vývaru (napríklad kuracieho)
- soľ a biele korenie

Postup:

- V kastróliku na slabom plameni roztavte maslo, primiešajte múku a pomaly varte, miešajte, kým maslo a múka nevytvoria bielu zápražku, asi 2 minúty.
- Odstavte zápražku z plameňa. Čo najskôr po tom, ako zápražka prestala prebublávať, vlejte všetku horúcu tekutinu naraz. Ihneď intenzívne šľahajte s drôteným šľahačom, kým sa tekutina a zápražka nespoja. Zotierajte všetky zvyšky zápražky z vnutorných okrajov panvice.
- Dajte panvicu na stredne veľký plameň a miešajte so šľahačom, kým omáčka nezačne vrieť. Miešajte a ešte povarte 1 minútu. 



- Odstavte z plameňa a pridajte soľ a korenie na chuť. Omáčka je teraz pripravená na finálne dochucovaníe alebo pužitie ďalších prísad



- Ak nebudete omáčku používať hneď, vyčistite vnútorné okraje kastróliku gumovou stierkou. Aby sme predišli vytvoreniu kože na povrchu, vlejte tenkú vrstvičku mlieka, vývaru alebo roztopeného masla navrch. Postavte nezakryté bokom a zabráňte styku s vrejúcou vodou, dajte do chladničky alebo mrazničky,

Poznámky:

- Ak ste postupovali podľa predošlých inštrukcii, vždy dosiahnete jemnú omáčku správnej konzistencie. Tu vám ale ponúkam zopár nápravných opatrení v prípade, že by ste ich potrebovali:

Ak je omáčka hrudkovitá: Ak je vaša zápražka horúca a tekutina skoro vriaca, nikdy by ste nemali mať hrudky. Ak tam náhodou sú, tak prelejte omáčku cez veľmi husté sitko alebo vyšľahajte elektrickým šľahačom. Potom povarte asi 5 minút.

Ak je omáčka príliš hustá: Priveďte omáčku k varu. Zrieďte ju mliekom, smotanou alebo vývarom. Občas premiešajte polievkovou lyžicou.

Ak je omáčka príliš riedka: Buď stiahnite na stredný plameň, neustále miešajúc vareškou, až kým nie je zredukovaná na požadovanú konzistenciu. Alebo vmiešajte polovicu polievkovej lyžice masla do zmesi, aj s polovičnou lyžicou múky. (Beurre manié = hnetené maslo/maslo otreté múkou-je to zmes na zahusťovanie). Odstavte z plameňa, primiešajte zmes do omáčky pomocou drôteného šľahača. Miešajúc povarte 1 minútu.




BON APPETIT!

Toto je blog o tom, že skúšam aj jedlá, ktoré dopredu viem, že nemám veľmi rada, ale spraviť ich spravím, a koniec koncov - okrem  dukátových buchtičiek zjem naozaj všetko ;)

Tak Vám prajem dobrú chuť, môžte sa po uvarení tohto receptu od Julie Child vyjadriť do komentárov, či Vám tento recept chutil alebo ste už jedli lepší bešamel, poprípade velouté :)

Majte sa pekne, najbližie si ukážeme postup strateného vajíčka:)

Katka
Read More

piatok 19. decembra 2014

Jednoduchá Potage parmentier od Julie Child!

Včera som povedala, že dnes budem robiť Potage parmentier od Julie Child a tak sa aj stalo:)

Vopred sa ospravedlňujem za kvalitu fotiek, ale dnes sa fotilo cez mobil a viac som už z tých fotiek vybrať nevedela :)



Je to naozaj veľmi veľmi jednoduchá pórkovo-zemiaková polievka, ktorá sa dá obmieňať na tisíce spôsobov, ak by ste mali chuť. Ja som dnes pripravila jej základ, nech viem, ako chutí a inokedy pripravím obmeny. Niektoré z obmien Julia uvádza aj vo svojej knihe Mastering the Art of French Cooking.

Potage parmentier je veľmi jednoduchá na prípravu, na počet surovín a šetrná k vašim peňaženkám! (Pravdu povediac, po recepte Beouf Bourguignon som sa tomu celkom potešila :)...) Polievočka sa akurát varí a pekne tu rozvoniava po byte.

Tak toto je recept na Potage parmentier od Julie Child:

POTAGE PARMENTIER

Pórovo-zemiaková polievka voní dobre, chutí dobre a je jednoduchá na prípravu. Je taktiež  univerzálna ako polievkový základ. Keď pridáte žeruchu alebo primiešate smotanu a schladíte, máte z nej vichyssoise. Kľudne trochu zmeňte recept, pridajte mkvu, šarlátovú fazuľu, karfiol, brokolicu alebo niečo iné, o čom si myslíte, že sa k tomu hodí a obmieňajte prísady, ako len chcete.

Približne 2 litre servírujte 6-8 osobám

Potrebujeme:

- 3-4 litrový kastrol alebo tlakový varič

- 3-4 hrnčeky alebo 0,5kg očistených, nakrájaných zemiakov
- 3 hrnčeky alebo 0,5kg tenko na plátky nakrájaného póru, vrátane zelených častí, alebo žltú cibuľu
- 2 litre vody
- 1 polievková lyžica soli
- 4-6 polievkových lyžíc smotany na šľahanie alebo 2-3 polievkové lyžice zmäknutého masla
- 2-3 polievkové lyžice nasekanej petržlenovej vňate alebo pažítky


Postup:

- Buď jemne dokopy povarte zeleninu, soľ a vodu, približne 40-50 minút, sčasti prikryté, až kým zelenina nie je úplne mäkká, alebo varte v tlakovom hrnci asi 5 minút, potom vypustite tlak a varte na jemnom plameni odokryté asi 15 minút.


- Roztlačte zeleninu v polievke vidličkou alebo vymixujte tyčovým mixérom. Dochuťte. Položte stranou neprikryté, kým nebudete servírovať, potom prihrejte, až kým nebude vrieť.
- Odstavte z plameňa a tesne pred podávaním primiešajte po lyžiciach smotanu alebo maslo. Vlejte do misiek alebo polievkových hrnčekov a dekorujte bylinkami.



BON APPETIT!

Je vynikajúca!!!! :)

Najbližšie robím od Julie Child - Sauce béchamel a Sauce velouté :)

Katka


Read More

štvrtok 18. decembra 2014

Francúzske Macarons




Makarónky sú jedna z mojich obľúbených záležitostí v rámci pečenia a prípravy. Je to trošku piplavá a zdĺhavejšia robota, ale keď sa vám podaria, tak tú radosť by ste vykričali do celého sveta :)
Keď som robila svoje prvé makarónky, nikdy pred tým som ich nejedla, takže som netušila, čo mám od toho očakávať. Boli ale veľmi dobré. Na povrchu chrumkavé a vnútri krásne vláčne a samozrejme sladké. Nie som makarónkový alchymista, ale upiecť chutné makarónky už ako tak zvládnem.

Milujem miešanie mandľovej zmesi s vyšľahanými bielkami, keď vám priamo pod rukami vzniká nádherné vláčne, nadýchané a krémové cesto. Zbožňujem sedieť pred rúrou, kým sa mi makarónky pečú a očami ich prosím, aby sa neroztiekli alebo nepopukali. Samko mi väčšinou robí spoločnosť pri sledovaní tejto rúrovej televízie a sledujeme spolu :)


Niektorí možno poznáte makarónky pod názvom makrónky. Je na vás, ktorý ekvivalent používate. Makarónky je odvodené z francúzskeho slova macarons a makrónky zasa z nemeckého makronen, nehovoriac o tom, že slovo makrónky sa používa v Čechách. Ja som ale zástancom makaróniek, keďže je to francúzska záležitosť. Ak to niekomu pripomína makaróny, tak to je len čisto slovenský výraz pre pasta.


Poďme sa pozrieť na recept:

Potrebujeme:



- sekací mixér
- husté sitko
- šľahací mixér
- metličku
- papier na pečenie alebo podložku na makarónky
- cukrárske vrecko ideálne s hladkou špičkou


Cesto:
- 100g mandľových plátkov
- 100g práškového cukru
- 2 väčšie bielky minimálne 24 hodín odstáte v chladničke, majú potom tekutejšiu konzistenciu a lepšie sa s nimi pracuje, ak nemáte čas nechať odstáť, tak aspoň ich nechajte natemperovať na izbovú tepltou
- 28g kryštálového cukru
- kakao, farbivo ....

Krém:
- 125ml smotany na šľahanie (33%)
- 250g smotanového termizovaného syra
- 3 polievkové lyžice práškového cukru
- 1 polievková lyžica kakaa

Postup:

-Mandle si pomocou sekacieho mixéra zomeľte na jemnú mandľovú múčku, nemeľte všetky mandle naraz, ale postupne, aby boli naozaj jemne pomleté.

-Do mixéra k mandľovej múke pridajte aj práškový cukor a ešte raz pomeľte.

-Túto zmes preosejte cez sitko. Ja som preosievala tri krát, aby som dosiahla naozaj jemnú štruktúru.


-Z bielkov vyšľahajte veľmi tuhý sneh. Najprv na miernych otáčkach, potom postupne pridávajte otáčky, ale pozor, aby nebol vyšľahaný až príliš. Postupne primiešavajte kryštálový cukor a vždy počkajte, až kým bude úplne rozpustený. Šľaháte, kým nezískate tuhú, lesklú hmotu, až keď sneh robí pevné kopčeky.

-Do snehu potom postupne po tretinách primiešavajte mandľovú múku, miešate špeciálnou technikou, ktorá sa volá macaronage. Macaronage sa vyznačuje tým, že vmiešate múku štýlom: dva krát po obvode a tri krát v strede, dva krát po obvode a tri krát v strede...a takto sa to opakuje. Vždy miešajte akoby zdola nahor, aby ste dnu dostali vzduch. Touto metódou miešame, až kým cesto nemá polotekutú konzistenciu. Teraz je ten pravý čas na zafarbenie cesta. Zistíte to tak, že keď naberiete trošku cesta na plochú varešku a v strede prejdete prstom, začne sa vám cesto zlievať.






-Cukrárske vrecko si naplňte bielym cestom. Nanášajte na papier na pečenie alebo na podložku na makarónky tak, že nanesiete do stredu, aby sa vám cesto rozlialo k okrajom krúžku.




-Plechom niekoľko krát buchneme o pracovnú dosku, aby ste odstránili prebytočné bubliny z cesta.

-Plech nechajte 40-50 minút postáť, aby sa vám na ceste makaróniek vytvorila jemnučká kôrka, ktorá zabráni roztečeniu cesta v rúre.  :)

-Pečiete pri 140°C približne 12 minút. Keď sa pečú, na spodku makaróniek sa vytvára taká nožička, dávajte pozor, nech sa vám nezačne roztekať. Ak sa tak stane, stiahnite teplotu na 130°C.

Krém:


  1.  Smotanu, termizovaný syr a práškový cukor vymiešajte mixérom na hustý hladký krém.
  2. Polovicu krému odoberte a primiešajte kakao.
  3. Oba krémy smotanový aj kakaový dajte do chladničky tuhnúť.


Makarónky plňte tak, že lyžičkou nanesiete trochu krému do stredy upečenej polovičky a druhou polovičkou zatlačte tak, aby sa krém dostal k okrajom. Pozor, cesto je veľmi krehké a odporúčam krém nanášať až po vychladnutí upečených polovičiek cesta. :)



Vzniknú vám krásne farebné makarónky a chuť krému si už prispôsobte či už ročnému obdobiu alebo vašim chuťovým bunkám :)

Ak by ste mali niekto akékoľvek otázky ohľadom makaróniek, kľudne mi napíšte a rada zodpoviem, čo budem vedieť :)


Ešte Vám sem hodím videjko o správnej technike macaronage od Pierre-Dominique Cécillon pre Larousse Cuisine. Nech sa páči:




Katka





Read More

streda 17. decembra 2014

Beouf Bourguignon od Julie Child

Ahojte,

videli ste film Julie a Julia? Ešte nie? Tak vrelo odporúčam! Je to film, ktorý sa mi nezunoval ani po x-tom pozretí. Neviem sa ale rozhodnúť, či ma viac pohltila bezstarostnosť a cieľavedomosť Julie Child alebo herecký výkon Meryl Streep, ktorá zahrá úplne všetko tak, že jej to uverím alebo prelínanie dvoch skutočných príbehov, ktoré sú tak veľmi podobné napriek polstoročnému rozdielu.

V tomto filme bolo ospevované (a právom!!!) práve Boeuf Bourguignon, ako som už spomínala v názve. Na tento recept som sa už chystala veľmi dlho, ale stále som sa nevedela doňho dokopať. Odrádzala ma od neho dĺžka varenia, ale ten vynikajúci výsledok, keď sa Vám mäso rozpadá  na jazyku naozaj stál za tých 6 hodín prípravy a varenia:) Prísady a potrebné komponenty som si pre istotu pripravila dopredu, v prípade, že by môj malý smejko chcel papať, čo sa aj stalo. Po zblanšírovaní slaninky sa mi aj podarilo nakŕmiť ho:)

 Tak sa poďme pozrieť, ako nám to píše Julia v Mastering the Art of French Cooking :)

                                                       BOEUF BOURGUIGNON

V prípade takýchto známych jedál, poznáme viacero spôsobov ako pripraviť dobré beouf bourguignon. Starostlivo pripravené a perfektne ochutené je nepochybne jedným z najchutnejších jedál z hovädzieho mäsa, aké kedy človek uvaril. Môže byť podávané ako hlavný chod pri večeri formou švédskych stolov. Našťastie si ho môžete pripraviť aj dopredu, ba dokonca deň v predstihu! Jedlo tak pri prihriatí získa ešte výraznejšiu chuť.

NÁPADY NA ZELENINU A VÍNO:
Bežne sa k tomuto jedlu podávajú varené zemiaky. Náhradou však môžu byť napríklad maslové knedlíky alebo ryža pripravená v pare. Ak si želáte skôr zelenú zeleninu, tak určite maslový hrášok a zelené fazuľky budú najlepšou voľbou. Hovädzie podávajte s mladým a plným červeným vínom, akým sú napríklad Beaujolais ( to som použila aj ja), Côtes du Rhône, Bordeaux-St. Emilion alebo Burgundské.

Porcia pre 6 osôb






Potrebujeme:     1 hrnček = 0,25l

- hrniec vhodný do rúry, s priemerom 22-25cm, hlboký 7cm
- dierkovanú lyžicu

- 170g plátkov prerastenej slaniny
- 1 polievková lyžica olivového alebo rastlinného oleja
- 1,3 kg chudého hovädzieho nakrájaného na 5cm kocky (ja som použila hovädzí krk)
- 1 nakrájanú mrkvu na kolieska
- 1nakrájanú cibuľu na plátky
- 1 čajovú lyžičku soli
- 1/4 čajovej lyžičky korenia
- 2 polievkové lyžice múky
- 3 hrnčeky (0,75l) plného, mladého červeného vína, ako napríklad jedno z odporúčaných alebo Chianti
- 2-3 hrnčeky hnedého hovädzieho vývaru alebo hovädzieho bujónu
- 1 polievková lyžica paradajkového pretlaku
- 2 strúčiky pretlačeného cesnaku
- 1/2 čajovej lyžičky tymiánu
- rozmrvený bobkový list
- zblanšírovanú kožu zo slaniny
- 18-24ks malých bielych cibuliek, dohneda dusené vo vývare (str.483)
- 400g rozštvrtených čerstvých šampiňónov opečených na masle (str.513)
- vetvička petržlenovej vňate


Postup:

- Stiahnite kožu zo slaniny a nakrájajte slaninu na plátky (0,5cm hrubé a 4 cm dlhé). Povarte (zblanšírujte) kožu aj slaninu na miernom ohni asi 10 minút v 1,4 l vody. Sceďte a vysušte.

- Rúru dajte vyhriať na 232°C

- Opražte slaninku v oleji na miernom plameni asi 2-3 minútky, kým nie je jemne hnedá. Vytiahnite ju s dierkovanou lyžicou. Zatiaľ ju položte bokom. Pred tým, ako položíme hovädzie do tuku, tak ho prihrejte, kým nebude poriadne rozpáľený.



- Vysušte hovädzie v papierových utierkach. Ak by bolo mokré, nezhnedne a neosmaží sa tak pekne. Dajte opražiť do oleja a tuku zo slaniny, postupne, vždy len niekoľko ďalších kúskov, až kým nie je pekne hnedé zo všetkých strán. Pridajte slaninu.



- Vyberte a v rovnakom tuku teraz dohneda opražte nakrájanú zeleninu. Vylete spečený tuk.

- Vráťte do hrnca hovädzie a slaninu a zeleninu  a pridajte soľ a korenie. Potom posypte múkou, premiešajte a znovu jemne pomúčte napovrchu. Odkrytý hrniec dajte do strednej tretiny rúry na 4 minúty. Vyberte, premiešajte hovädzie a znovu vráťte do rúry na 4 minúty. (Zhnednutá múka potiahne mäso jemnou krustičkou.) Vyberte hrniec a znížte výkon rúry na 163°C.


- Primiešajte víno a dosť vývaru alebo bujónu tak, aby bolo mäso tak tak ponorené. Pridajte paradajkový pretlak, cesnak, bylinky a kožu zo slaniny. Na sporáku priveďme jemne k varu. Potom prikryte hrniec a dajte ho do dolnej tretiny vyhriatej rúry. Regulujte teplotu tak, aby omáčka pomaličky klokotala a nechajte v trúbe 3-4 hodiny. Mäso je hotové, keď sa dá ľahko prepichnúť vidličkou.



- Kým sa hovädzie varí, pripravte si cibuľky a šampiňóny. Položte ich bokom,kým ich nebudete potrebovať.




- Keď je mäso mäkké, preceďte obsah hrnca cez sitko do iného hrnca. Umyte hrniec a vráťte doň mäso a slaninu a mrkvu. Pripravené cibuľky a šampiňóny porozkladajte po mäse



- Z povrchu omáčky zozbierajte tuk. Povarte omáčku na miernom ohni 1-2 minútky. Ak vznikol ďalší tuk, tak aj ten odstráňte. Mali by ste mať približne 2 a pol hrnčeka omáčky dosť hustej na to, aby obalila lyžičku. Ak je príliš riedka, zredukujte ju zahrievaním, ak je naopak príliš hustá, primiešajte do nej pár polievkových lyžíc vývaru alebo bujónu. Opatrne ochutnajte, aby ste vedeli, či dochutiť. Nalejte omáčku cez mäso a zeleninu.




- Potiaľto môžete recept pripraviť v predstihu.

- Ak servírujete HNEĎ: Prikryte hnriec a mierne povarte 2-3 minúty a pár krát poriadne premiešajte. Servírujte v hrnci alebo naaranžujte mäso na okrúhly tanier tak, aby mäso bolo obklopené zo všetkých strán zemiakmi, ryžou alebo knedlíkmi a dekorujte petržlenovou vňaťou.




- Ak servírujete NESKOR:  Keď sa vychladí, prikryte a dajte do chladničky. 15-20 minút pred podávaním priveďte k varu, prikryte a na jemnom plameni varte 10 minút, občas premiešajte.


NA PRÍPRAVU CIBULIEK A ŠAMPIŇÓNOV:

Zatiaľ Vám sem dám len stručný recept, v budúcich príspevkoch ho rozpíšem dopodrobna :)

Oignons glacés a brun

Potrebujem:

- 750g malých bielych cibuliek/šalotiek
- 30g masla
- 1 lyžica oleja
- 200ml hovädzieho vývaru alebo červeného/bieleho vína
- bouquet garni (4 vetvičky petržlenovej vňate, 1 bobkový list. 2 vetvičky tymiánu)

Postup:

- Olúpte. Až začne maslo s olejom na panvici bublať, vhodťe cibuľky a na miernom ohni 10 minút opražte. Priebežne otáčajte, aby zhnedli zo všetkých strán.

- Zalejte tekutinou, pridajte bouquet garni, zakryte  a nechajte mierne dusiť 40-50 minút. Ak sa tekutina vyparí počas dusenia, dolejte trochu vody, aby sa cibuľky nespálili. 

- Vyberte bylinky a podávajte


Champignons sautés au buerre

Potrebuem:

- 60g masla
- 2 lyžice oleja
- 2 šalotky/1 cibuľa nasekaná
- 400g čerstvých šampiňónov

Postup:

- Rozpáľte olej s maslom. Keď pení, vhoďte na štvrtiny nakrájané  šampiňóny a cibuľu.

- Za stáleho miešania opekajte približne 4 minúty, až zhnednú, dochuťte soľou a korením a podávajte.

BON APPETIT! :)

Ak by ste si chceli niekto pozriet Juliu Child v akcii pri beouf bourguignon, tak nech sa páči:




Read More

Koľko ľudí nás videlo?

Používa službu Blogger.

Translate

© Maškrtníci, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena